Microsoft Word Kullanımı V


Şimdide dosyamıza eklenen resim üzerinde duralım acaba bu resim üzerinde ne gibi düzenlemeler yapabiliriz. Bu işlem için Resim araç çubuğunu ekrana getirmemiz gerekiyor. Zaten resim üzerine mausumuzun sol kulakçığı ile bir kere tıklayınca “Resim” araç çubuğu ekrana gelir.Önce resim üzerinde düzenleme yapmamıza imkân veren komutları tanıyalım bunun için “Resim” araç çubuğunu ekrana getirelim ve tek tek görevlerini açıklayalım:1-Resim ekle :Dosyamıza bir resim ekler

2-Renk :Dosyamıza eklenen resimlere renk ayarlaması yaparız.

3-Daha fazla karşıtlık: Dosyamızda bulunan resim üzerindeki renklerde daha fazla karşıtlık ortaya koyarak hatları belirgin hale getirir.
4-Daha az karşıtlık: Önceki işlemin tersini gerçekleştirir.
5-Daha fazla parlaklık: Resim daha parlak hale getirilir.
 6-Daha az parlaklık: Karşı işlemi gerçekleştirir.
 7-Kırp: Dosyaya eklenen resmi sağdan soldan, alttan, üstten keserek istediğimiz oranda küçültmemizi sağlar Örnek: Bir resim alalım sonra üzerine tıklayıp seçili hale getirelim aynı anda resim menüsü de aktif hale gelecektir sonra “Kırp” komutunu tıklayalım imleç  haline gelince mausumuzun sol kulakçığı ile bastırıp ileri doğru itelim resim kesilecektir. Aşağıdaki resimde bu işlemi görüyoruz.


Resmin önceki hali

Resmin kırpıldıktan sonraki hali gül iki tane iken tek kaldı diğer gül kırpılarak kesildi.

8-Sola döndür: Resim önce üzerine Mausla tıklanarak seçilir ardından “sola döndür” komutu tıklanarak resim sola döndürülür aşağıdaki resimdeki hale gelir.
Önce sola döndürdük şimdi tekrar döndürelim 
resim aşağı doğru döndü istediğimiz kadar resim döndürülür.

9-Çizgi stili: Kullanılacak çizgi stili seçimini yaparız.

10-Resmi sıkıştır: Resim seçildikten sona komutu tıkla ve kenarlarından Mausla bastırarak ileri it, resim sıkıştırılacaktır.11-Metin kaydırma: Dosyada resimle ilgili metin sağa sola taşınır. Resim üzerinde oynamalar yapılır.
 12-Resim biçimlendir: Seçili resim üzerinde çeşitli oynamalar ve düzenlemeler yapılır.
Çerçeve eklenir renkleri değiştirilir. Çerçevenin tipi kalınlığı ayarlanır. Diğer menülerde yapılan işlemler burada tekrar uygulanabilir.menüde gördüğümüz gibi seçilen değerlere göre resim çerçeve içersine alındı.

13-Saydam resmi ayarla: Resmin saydamlığını ayarlarız. Komutu tıklayıp istediğimiz resim üzerine tıkladığımızda resmin saydamlaştığını görürüz.
14-Resmi sıfırla: Resim üzerinde yapılan tüm değişiklikler yok olur sıfırlanır. İlk haline döner.

Otomatik Şekil: Word de kullanacağımız menülerden biride “Ekle/Otomatik şekil” menusudur.


Peki, nasıl ekleyeceğiz ve nasıl biçimlendireceğiz. Şimdi de onu öğrenmeye çalışalım.
“Ekle/Otomatik şekil” menüleri ardından açılan menüyü görelim   (yukarıdaki resim) bu menü üzerinde bulunan şekilleri rahatlıkla gerektiğinde kullanabiliriz. Bunun için bize lazım olan şekli seçip mausumuzun sol kulakçığı ile tıklayalım, ardından sayfamızda boş bir yere mausumuzun sol kulakçığı ile bastırıp çekelim Örnek yıldız çizelim, Bunun için mausumuzun sol kulakçığı ile yıldız üzerine gidip tıklayalım imleç artı halini alacaktır. Sayfada şekli çizmek istediğim yere gidip Mausumun sol kulakçığı ile tıklayıp bastırıp

 çekelim. Mausumuzun sol kulakçığı ile ekrana bastırıpçektim ve resimdeki yıldız şeklini çizdim. Şekil ortaya çıkmış oldu.

Şimdide bu yıldızı renklendirelim.

Üzerine mausumuzun sağ kulakçığı ile tıklayalım açılan menü penceresinden  “Otomatik Şekli Biçimlendir” komutunu seçelim. Buradan dolgu rengini, çizgi rengini, çizgi kalınlığını, çizgi biçimini, çizgi stilini seçelim ve istediğimiz gibi düzenleyelim. İstersek “Metin Ekle” komutunu tıklayıp bir metin ekleriz.

Daha birçok seçeneği kullanabiliriz.    Daha değişik seçeneklerde kullanabiliriz. Şimdi de bir belge örneği hazırlayalım. Yine “Ekle/Otomatik şekil” komutları ardından “Yıldızlar ve başlık sayfaları” seçeneğini tıklayalım (Burada her


Çizgi örneğinin üzerine mausumuzla gelip beklediğimizde görevi alt kısımda yazar. Yukarıda şekilde görüyoruz.)Şeklimizi çizdik ve üzerine mausumuzun sağ kulakçığı ile tıklayıp “Metin Ekle” komutunu girelim ve bir metin yazalım daha sonrada bu metni biçimlendirelim. Aşağıdaki şekilde örneği görüyoruz.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

FrontPage programını kullanarak Web sitesi yapmak

Powerpoint Kullanımı